piątek, 14 stycznia 2011

Kwasy Omega-3, Omega-6

Kwasy omega-3 i omega-6  zasługują na szczególne zainteresowanie, gdyż organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć. Dostarczane są one do organizmu wyłącznie poprzez spożywaną żywność. Dlatego tak ważne dla naszego zdrowia jest to, aby zachować właściwą równowagę pomiędzy kwasami.
Zbyt duża ilość kwasów omega-6 w stosunku do omega-3 może prowadzić do gromadzenia komórek tłuszczowych, krzepnięcia krwi czy rozwoju stanów zapalnych. Należy zwrócić uwagę na to, by dostarczać organizmowi poza omega-6 również odpowiednią ilość kwasów omega-3, które działają zupełnie odwrotnie tzn. zapobiegają zapaleniom oraz ograniczają odkładanie tłuszczu w organizmie.


JAK DZIAŁAJĄ KWASY OMEGA-3, OMEGA-6
Po pierwsze, posiadają zdolność wiązania i rozpuszczania kwasów nasyconych, dzięki czemu usprawniają oczyszczanie organizmu ze złogów.
Po drugie, kwasy omega-3 wbudowane w komórki organizmu w swoim działaniu przypominają warstwy teflonu, w których cząsteczki różnych substancji swobodnie prześlizgują się, nie przyklejając się  niepotrzebnie do komórek. To w znaczym stopniu usprawnia przemianę materii.
Kwasy omega-3 są bardzo ważne w diecie osób najmłodszych, dorosłych oraz starszych. Każdy ludzki organizm potrzebuje ich do sprawnego oraz zdrowego funkcjonowania.
Odpowiedzialne są za :
- hamowanie agregacji (zlepianie się płytek krwi) i adhezji (przyleganie płytek krwi do   ściany naczynia);
- pozytywne oddziaływanie na wątrobę (odtłuszczanie jej);
- wspomaganie procesów trawiennych (stymuluje lepszą przemianę materii);
- skuteczne przeciwdziałanie miażdżycy, zawałów serca i chorobie nadciśnieniowej (choroby te są przyczyną około połowy zgonów w Polsce);
- redukcję tkanki tłuszczowej oraz hamowanie powstawania nowej;
- zapobieganie i wspomaganie leczenia nadpobudliwości dziecięcej (zespół ADHD);
- łagodzenie objawów menopauzy;
- wspomaganie przy leczeniu depresji, schorzeń mózgu oraz układu nerwowego.
Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła w swoich badaniach, iż stosując produkty bogate w kwasy omega-3 możemy zmniejszyć ryzyko powstania cukrzycy typu II.
Czy warto stosować???
Jeżeli TAK, zapoznaj się z Naszą stroną

http://www.goldendrop.pl/produkty


Jak kupić??

http://www.goldendrop.pl/zamowienia
http://www.facebook.com/topic.php?topic=57&uid=127783390621479#!/board.php?uid=127783390621479

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz